Jurek Majcherczyk

Jerzy Majcherczyk opowie o ojcu Edmundzie Szelidze, uważanego za odkrywcę vilcacory – zioła z Amazonii, którą ponad 30 lat leczył chorych na nowotwory w założonym przez siebie Instytucie Fitoterapii Andyjskiej w Limie, w Peru.Ojciec Szeliga był honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika.

Ojciec Szeliga i Jego Odkrycie

W połowie lat trzydziestych w klasztorze ojców Salezjanów w Cuzco, prastarej stolicy Inków, dojrzewa do pełnienia chrześcijańskiej misji wśród amazońskich Indian młody polski zakonnik – ojciec Edmund Szeliga. Z wytrwałością kontynuuje naukę języka, qeczua, którym porozumiewa się większość Indian, poznaje też ich dzieje i zwyczaje. Wkrótce opuści Cuzco i wkroczyć w krainę – jak mu o niej mówiono – pełną grozy. Z Pismem Świętym i Trylogia w plecaku przedziera się przez dżunglę wzdłuż doliny Urubamby, by dotrzeć do Machu Picchu. Dalej już terra incognita. Nikt spośród białych tak daleko w dżunglę się nie zagłębił. Pod dwóch tygodniach marszu dociera do szczepu Pirów. W indiańskich wioskach przyjęto go z nieukrywanym zainteresowaniem, ale i z powściągliwością. Minęło dobrych kilka miesięcy zanim zapanowała serdeczność. To właśnie tam, na terytorium Pirów po raz pierwszy zetknął się z tradycyjną medycyną indiańską, poznawał indiańskie sposoby terapii i rośliny, z których przyrządzano leki. Zafascynowany przypadkiem uzdrowienia chłopca porażonego śmiertelnym ukąszeniem najgroźniejszej amazońskiej żmii, z coraz większą ciekawością pochłaniał zawiłości tej tajemnej wiedzy.

Kiedy odwiedzał braci w Cuzco, ściągał z Limy książki i atlasy przyrodnicze, akademickie podręczniki medyczne i chemiczne, by w dżungli móc oddawać się gruntownym studiom. Ponad czterdzieści lat spędził ojciec Szeliga wśród Pirów, a potem Machiquengów. Poznane rośliny lecznicze oddawał do badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w San Marcos w Limie. To właśnie w laboratoriach tej uczelni ustalono skład chemiczny vilcacory. W roku 1962, również na prośbę ojca Szeligi, wszechstronnie zbadali ją Włosi na Uniwersytecie Neapolitańskim.

W następnym roku badali ją Amerykanie na Uniwersytecie w Miami. Świat nie dowierzał doniesieniom, że amazońskie pnącze zawiera tak silne alkaloidy i glikozydy. Potem po vilcacorę sięgnęli biochemicy z Anglii, Niemiec, Węgier i Australii.

W 1965 roku ojciec Szeliga zaczął oficjalnie leczyć preparatami roślinnymi przeróżne schorzenia, z którymi od lat borykała się medycyna. W kartotekach założonego przez niego w 1984 roku instytutu do końca 2002 roku odnotowano 35 tysiące przypadków wyleczeń, głównie z chorób nowotworowych.

W Instytucie pracuje obecnie kilku lekarzy, botaników i chemików. Leczenie odbywa sie tylko przy udziale ziół, oraz preparatów z roślin amazońskiej dżungli. W Instytucie leczone są najbardziej beznadziejne przypadki nowotworów w tym (guzy mózgu, czerniaki, nowotwory złośliwe), cukrzyca jak i obecnie siejący grozę wirus AIDS.

Dla ojca Szeligi puszcza amazońska była apteką całej ludzkości, można w niej, bowiem znaleźć leki na wszystkie choroby. Również na te, których jeszcze nie znamy. Tymczasem lasy tropikalne giną – każdego roku ubywa obszar równy połowie terytorium Polski!

Ojciec Szeliga zmarł 3 września 2005 roku.

Jerzy „Yurek” Majcherczyk

Kajakarz i podróżnik, odkrywca i badacz, reporter i prelegent, agent podróży i organizator wielu wypraw w najodleglejsze rejony Ameryki Łacińskiej. W Ameryce znany jako „Yurek”. Urodzony 12 maja 1952 w Siewierzu. „Fellow” prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku (od 1992) i wielu innych organizacji w tym Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku (1987-).
Inicjator i współtwórca wielu wypraw i organizacji w Polsce i w USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia’76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82). Fundator i Honorowy Członek Oddziału Polskiego The
Explorers Club w Warszawie (1993) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -).
Autor pionierskiej książki IN KAYAK THROUGH PERU, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim. W 1981/82 organizuje i prowadzi przedstawicielstwo w Peru organizując msze święte i ogromny marsz ulicami Limy. W latach 1982-84 zakłada i prowadzi w Denver oddział POMOST. Od 1985 do 1991 współpracuje z Głosem Ameryki, Wolną Europą i Radio Marti.
Za odkrycie kanionu, zostaje przyjęty (razem z wszystkimi uczestnikami wyprawy) na audiencji u Prezydenta Peru Arq.Fernando Belaunde Terry (1981) a w Arequipie otrzymuje honorowy dyplom miasta (1981). Strona tytułowa 1984 Guinness Book of World’s Record, otrzymana za odkrycie
najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca (dla całej wyprawy). Z wyprawą CANOANDES’79 przepływa w Ameryce Północnej i Południowej 25 rzek. Zaproszony na wyprawę przez Jacques Cousteau AMAZON-1982, dla której rysuje pierwsza dokładną mapę źródeł Amazonki. Odznaczony przez burmistrza Chivay medalem za wybitne zasługi dla Prowincji Calloma (1995) w promocji Kanionu Colca.
W celu utrwalenia dokonań polskich kajakarzy doprowadza do nadania w wioskach Huambo(1997) i Cabanaconde(1999) leżących na krawędzi Kanionu Colca, nazw „Avenida de los Polacos” ulicom, które prowadzą do kanionu. Natomiast w Maju 2000 roku w miasteczku Chivay (stolicy powiatu Calloma, w którym znajduje się Kanion Colca), nazwy ponad 3 km ulicy ” Avenida POLONIA”.
Autor i współ wydawca przewodnika po polskim biznesie turystycznym- 1995 POLAND TRAVEL DIRECTORY. Autor książk i: ZDOBYCIE RIO COLCA – Najgłębszego kanionu na Ziemi (Warszawa-1998)wydanej również rok później w języku Braille’a. W 2001 roku ukazuje się w Krakowie II- poprawione i uzupełnione o szczegółową mapę wydanie tej książki. W 2000 roku ukazuje się w Peru angielska wersja tej książki: THE CONQUEST OF RIO COLCA oraz seria 10 kartek pocztowych o kanionie.W 1994 roku, zostaje wybrany do grupy prze redakcję prestiżowego magazynu PADDLER.
W styczniu 2000 Majcherczyk zostaje wybrany przez Amerykański  ZwiązekKajakowy, (jako jedyny Polak) do grupy „100 Paddlers of the XXCentury”.
W dniu 30 stycznia 2003 roku Jerzy Majcherczyk zostaje odznaczony przez Prezydenta Polski KRZYśEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w uznaniu zasług za promocję Polski w świecie.
W 2005 roku doprowadza do nadania szkole podstawowej w wiosce Huambo imienia „Juan Pablo II” W Maju 2006 w obecności Ambasadora RP następuje uroczyste otwarcie tej szkoły w czasie, którego odsłonięto popiersie polskiego papieża. Od jesieni 2006 roku organizuje akcję przesłania darów dla dzieci w tej szkole. Dopiero w Lipcu 2008 roku po blisko dwóch latach pokonywania lokalnej biurokracji następuje przekazanie dwutonowego „kontenera” dla szkoły imienia „Jana Pawła II”.
W 2006 roku inicjuje pierwszą w Polsce (i prawdopodobnie jedyną na świecie poza Peru) w rodzinnym Siewierzu, stałą wystawę fotograficzną pt: Kanion Colca i Polacy w Peru.
Organizator i kierownik Polsko-Amerykańsko-Peruwiańskiej Wyprawy Naukowo Eksploracyjnej COLCA CONDOR 2008 & 09, która dokończyła eksploracji „Cruz del Condor” ostatniego dziewiczego odcinka Kanionu Colca. Raport naukowytej wyprawy ukazał się 23 września 2010 r w Limie w postaci publikacji książkowej. W wyprawie tej wzięli udział jego trzej synowie. Po tej wyprawie Majcherczyk został pierwszym i jedynym człowiekiem w historii, który zna cały kanion (120 km) od jego wnętrza.
W styczniu 2009 roku Majcherczyk zostaje wyróżniony nagrodą „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS”, przyznawanej przez Burmistrza
Miasta i Gminy Siewierz, mającej na celu promowanie postaw godnych naśladowania oraz osób, wnoszących nowe wartości w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz twórczości artystycznej.
Autor, współ autor oraz obiekt blisko 500 artykułów i wywiadów w gazetach, (min; w The New York Times, Chicago Tribune, Washington Post, Nowy Dziennik i Rzeczypospolita, Puls Biznesu), tygodnikach i miesięcznikach (Outside, South American Explorers Magazine, The Explorers Journal, Paddler)Ameryce Łacińskiej, USA i Europie. Współwłaściciel prestiżowej agencji podróży Classic Travel w New Jersey. Prowadzi badania dotyczące hydrografii rzek górskich i określania głębokości kanionów. Podróżuje z kamerą filmową tropiąc ślady Polskich odkryć w Ameryce Południowej. Swoje podróżnicze doświadczenia przekazuje w barwnych i emocjonujących prelekcjach w klubach, szkołach i uniwersytetach wielu miast USA i świata. Marzyciel i pasjonat, Majcherczyk jest niewyczerpanym źródłem nowych pomysłów na egzotyczne wyprawy i promotorem turystyki do Polski i Ameryki Południowej.

Kontakt:
P.O.Box. 3011
Wallington, NJ 07057. USA
[email protected]
1-973-473-1249.

Close Menu